Murabaha Kredisi Nedir?

İslami Bankacılık ya da Katılım Bankacılığının kullandığı murabaha kredisi nasıl alınır, murabaha sistemi nasıl işler, murabaha kredisi ile banka kredisi arasındaki fark nedir? Bu yazımızda murabaha bankacılığını mercek altına alıyoruz.

İslam’da her türlü faiz’in yasak olması sebebiyle, islami bankacılık Murabaha sistemini devreye koyarak bankacılık faaliyetlerini sürdürür peki murabaha nasıl bir süreçtir?

Sürecin işleyişi hakkında bilgi vermeden evvel “murabaha nedir?” sorusuna cevap verelim; Murabaha, bir malın üstüne kâr payı koyarak satmaktır. Yani kısaca her türlü ticari işlem bir nevi murabaha’dır. Peki “murabaha kredisi nedir?” diye sorarsanız; Kısaca açıklarsak, Murabaha kredisi, yeterli nakiti bulunmayan müşterinin almak istediği ürünü, katılım bankalarına satın aldırıp, ürünün bedelini bankaya taksitle ödemesi işlemidir.

MURABAHA KREDİ SÜRECİ

* Murabaha’da alıcı almak istediği ürüne karar verir.

* Alıcı, katılım bankalarından birine başvurarak, almak istediği ürünü ve ürünün maliyetini bankaya bildirir.

* Banka, kredi politikaları gereği, alıcının ödeme gücü hakkında bilgi toplama ve analiz işlemine başlar.

* Banka alım-satım işleminin gerçek olup olmadığını kontrol eder. Bu şekilde sunî alım-satımların önüne geçmeye çalışır ki murabaha’nın, kredi olmasının önüne geçmeye çalışır. Zira ortada haramlık, helallik gibi farklar vardır.

* Banka’nın başvuruyu onaylaması halinde, alıcıdan bir miktar peşinat alır ve alıcının satın almak istediği ürünü satın alır.

* Banka, aldığı ürünün üstüne kâr payı koyarak, alıcıya taksitli bir şekilde satar.

MURABAHA KREDİSİ HELAL MİDİR?

Şüphesiz bu sorunun cevabını verebilecek dini otoritelerden biri değiliz. Bu konuda çeşitli din alimleri farklı beyanatlar verir. Bazı din alimleri murabaha’nın “Haşa(!) Allah’ı kandırmaya çalışmak” olduğunu ve normal krediden farkı olmadığını ve banka ile müşteri arasındaki ilişkinin paradan para kazanma yani  faiz ilişkisi olduğunu belirterek murabaha’nın da haram olduğunu iddia eder. Bazı din alimleri ise müşteri ile banka arasındaki ilişkinin alım-satım işlemi olduğunu ve faiz ilişkisi doğmadığını iddia ederek murabaha’nın helal olduğunu belirtir.

Başta da dediğimiz gibi biz bu konuda söz söyleme yetkisine haiz bir dini otorite değiliz.Bizden naçizane bir öneri isterseniz, dini hassasiyetlere sahipseniz, “İslam dini mantık dinidir” sözünü hatırlayarak mantığınıza uyduğu taktirde murabaha kredisi kullanın.

Incoming search terms:

 • murabaha kredisi
 • murabaha kredisi nedir
 • murabaha nedir
 • murabaha kredisi nasıl çalışır
 • murabaha sistemi
Tags: , ,
Yorumlara RSS abonesi ol

9 Yorum / Şikayet

 1. Kim ne derse desin ismi banka olan her kurum faiz kullanır ve hepsi haramdır. Bunlar insanımızın dini hassasiyetleri üzerinden rant elde edenlerdir. Allah ıslah etsin.

 2. Zarar etme riski olmayan bütün finansal sözleşmeler faizin kardeşidir. Haramdır.

 3. İslam dini mantık dini değildir belirtelim bunu. Mantık dini olsaydı Yaradan i gözle görmek isterdik.ne güzel diyor Hz Ali ra İslam mantık dini olsaydı ayakların üstü değil altı yıkanırdi

 4. Katılım bankaları diğer bankalar gibi ihtiyaç kredisi vermiyor.İçki satan şirketlerle iş yapmıyor.Evi kendisi alıyor, kar oranı koyup sana satıyor.Kısacası ticaret yapıyor.

 5. Merhabalar Bir katılım bankasının call centerını aradım.Bana tam olarak dini kosullar cercevesinde alım satım sürecini anlattıgı için gidip Katılım bankası ile görüşmüştüm. Fakat şubelerde işler hiçte anlatılan şekilde ilerlemiyor Türkiyedeki KAtılım bankalarının, Murabaha sürecinde kesinlikle 2 büyük sorun vardır. Hepsi için geçerlimidir bilmiyorum ama ben 2 farklı Katılım bankası ile görüştüm. Bende başta katılım bankası ile iş yapmak istedim fakat süreçlerde sorun olduğunu görünce araç almaktan vazgectim. Peki nedir bunlar derseniz;

  1) Alım satım kısmı: Murabahada Bankanın belirlenen aracı satıcıdan kendi üzerine almasi ve daha sonra aracın toplam fiyatı üzerine kar payını koyarak size vadeli satması gerekmekte. Yani toplamda 2 kez alım – satım olması gerekmekte. Böyle olsa hiç bir sorun yok.
  Fakat ne yazık ki banka; Sizi vekil tayin ediyor ve banka namına alım satım yapın diye sizi yetkilendiriyor (vekalet veriyor) .. Burdaki sürecte Siz satıcı ile notere gidip aracı banka adına satıcıdan alıp , kendinize satıyorsunuz banka namına. Yani burda toplamda 1 alım satım söz konusu. Peki direk banka nın üzerine mi geçiyor araba satıcıdan alındıgında hayır taibiki buna izin vermiyorlar ? direk kendinize satıyorsunuz yani bir söz kirliliği bir mide bulandırcı durum söz konusu. Bu katiyen tam bir Murabaha sayılmaz hatta buna Murabaha denir mi tartışılır.

  2) Kredi hesaplaması: Maalesef aracın toplam tutarının üzerinden ( Satıcıdan bankaya geçtikten sonra) vade hesaplanmıyor. Aradaki eksik para hesaplanıyor. Aracın değeri 65.000 tl olsun. Sizinde 30.000 tl niz olsun. Aradaki 35.000 tl için hemen kredi hesaplanıyor ve size aylık taksitleriniz hesaplanıyor. Bu kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Aracın toplam fiyatı üzerinden hesaplanması gerekir. Fakat aracı zaten banka kendine üzerine alım yapmayacagı (satmıyacagı) ıcın aradaki tutar hesaplanıyor. Zaten en basta olayda çarpıklık var.

  Bu konuyu düzenli gittiğim hocaya sordugumda, kötünün iyisi gibi dedi. Bizim dinimizde birşey iyidir yada kötüdür. Yani helaldir yada haramdır. Sonunda araba sevdasından vazgectim. Nede olsa ölümlü dünya Yüce rabbim herşeyin Helalini ve Hayırlısını nasip eylesin.

 6. islam mantık dini olmadığından bilmeden mantıkla yorum yapmayın kurallar vardır ve katılım bankaları caizdir

 7. katılım bankaları ticaret yapsaydı ünvanı tic. ltd. tic a.ş. olurdu, banka olması adı sütünde bankerlikten gelir ve paradan para kazanmayı içerir. bugün katılım bankalarının bilançolarına baktığınızda varlıklar kısmında yaptığı murabahaları kaynaklar kısmında da yurtdışı kaynakları(kredileri) göreceksiniz. diyelim ki sana faizle değil kar payı ile satıyor, plasmanını yaptığı parayı yine kredi ile temin ediyor, düşünürken faizin paranın zaman değeri ile alakalı olduğunu ve vadeli yapılan tüm alış ve satışların bu değerlemeye tabi olduğunu dikkate alın. “hırsızlık yapmasanızda hırsızın çaldığı şeyi bile isteye boğazınızdan geçirmek hırsızlık kadar günahtır.”

Bir Cevap Yazın